Presentation
WeMind Skola och behandling

På Eviaskolan får elever en ny chans – och en biljett till framtiden

Publicerad 12 december 2024
Foto: Johan Marklund
Laura Talme, skolchef hos WeMind. Foto: Johan Marklund
Laura Talme, skolchef hos WeMind. Foto: Johan Marklund

Eviaskolan är en unik verksamhet som kombinerar skola och behandling för elever som inte klarar en vanlig skolgång. Nästa läsår utökas verksamheten med två nya skolor.
– Behovet är stort. Vår ambition är att fylla en lucka i samhället där vanliga skolors anpassningar inte räcker till, säger Laura Talme, skolchef.

Med små grupper, specialanpassad undervisning och ett unikt samarbete mellan lärare, psykologer och socionomer erbjuder Eviaskolan en trygg och stödjande miljö för elever som kämpar med allt från skoltrötthet och psykosociala problem till diagnoser som ADHD, autism och svår psykisk ohälsa.
– Vår vision är att ge elever en möjlighet att lyckas, trots att de ofta har flera skolmisslyckanden bakom sig. Här möts de av vuxna som förstår deras problematik och hjälper dem att bygga nya färdigheter, säger Laura Talme.
Eviaskolan är unik eftersom den inte bara är en resursskola, utan även en behandlingsskola som verkar med tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg.
– Vi är en av få skolor i Sverige som erbjuder behandling parallellt med undervisning. Eleverna får inte bara träffa lärare och specialpedagoger utan också psykologer och socionomer som arbetar med dem i skolmiljön.
Eviaskolan använder evidensbaserade metoder, som skolövergripande positivt beteendestöd, för att skapa trygghet och öka elevernas förmåga att lyckas både socialt och akademiskt.

”Vi tog emot en elev som blivit nekad av alla andra skolor. Efter 1,5 år hos oss gick han ut grundskolan med fullständiga betyg. Nu går han på gymnasiet.”
Marija Samuelsson, rektor på Eviaskolan

Nya skolor
Efterfrågan på Eviaskolans platser är stor och nu öppnar verksamheten två nya skolor – en i Göteborg och en i Stockholm. De nya skolorna kommer att ta emot elever från årskurs 4 till 9 och erbjuda samma kvalitetssäkrade koncept som idag bedrivs i Haninge.
– Vi får många förfrågningar från förtvivlade föräldrar. Det känns fantastiskt att kunna erbjuda fler den här möjligheten, säger Laura Talme.
För att få en plats på Eviaskolans behandlingsskola krävs en ansökan via socialtjänsten, medan resursskoleplatser kan sökas av skolor eller vårdnadshavare direkt.
– Vi prioriterar alltid de elever som har störst behov. Det handlar inte om köer utan om att göra en professionell bedömning av varje elevs situation.
Många av eleverna på Eviaskolan har varit hemmasittare i flera år. Genom att mötas av en trygg och stödjande miljö hittar de sin plats, både i skolan och i livet.
– Vi har sett elever som inte kunde läsa eller skriva men som här fick kompisar, betyg och till slut en helt annan syn på sig själva och sin framtid. Det är sådana framgångar som gör vårt arbete så meningsfullt, säger Laura Talme.

Läs mer om våra skolor

Eviaskolan Söder
Eviaskolan Söder öppnar i augusti 2025 på Södermalm i centrala Stockholm. Ansök senast 15 mars 2025.
Klicka här för att läsa mer om skolan och hur du ansöker om plats.

Eviaskolan Viktoria
Eviaskolan Viktoria öppnar i augusti 2025 på Södra Viktoriagatan 39 i Göteborg. Ansök senast 15 mars 2025.
Klicka här för att läsa mer om skolan och hur du ansöker om plats.

Eviaskolan Haninge
Eviaskolan Haninge erbjuder en helhetslösning med resursskola och behandling för elever 12-17 år, årskurs 6-9.
Klicka här för att läsa mer om skolan. För att ansöka om plats, kontakta rektor Marija Samuelsson, 070-660 83 23.

Vid verksamhetsövergripande frågor kontakta Laura Talme, utvecklingschef/skolchef, laura.talme@wemind.se

Eviaskolan / WeMind

Eviaskolan är en av få skolor i Sverige som kombinerar behandling med undervisning. Skolan drivs av WeMind och verkar med tillstånd både från Skolinspektionen och Inspektionen för vård och omsorg. Detta gör det möjligt att erbjuda en helhetslösning där elevernas psykosociala behov integreras i undervisningen. Vi specialiserar oss på elever som är i behov av särskilt stöd där vi utgår från elevers styrkor och förmågor.
Anmälan till de nya skolorna är öppen till och med sista februari, platserna är begränsade.
Ansökningar till verksamheter som är i gång tas emot året runt.
wemind.se/hvb-och-skola/eviaskolan
wemind.se